В практиката си често се натъкваме на едни и същи въпроси от нашите клиенти свързани с оптимизацията на уеб страницата им, резултатите, които искат да постигнат и средствата, които са готови да отделят.
Като управител на хотел, вашата задача е да продавате и да управлявате. От вас не се изисква да сте интернет експерт. И точно за това е твърде вероятно да бъдете въвлечени в скъпи и нерентабилни SEO практики, които не само не дават резултати, но и могат да навредят сериозно на интернет репутацията ви.
Ето няколко прости и лесни съвета, доказани от опита ни и работата с хотели, които ще ви помогнат да се ориентирате в непознатия свят на оптимизацията в интернет.
Мит 1: Трябва да се концентрирате върху ключовите думи, които ще генерират най-много посещения на уеб сайта ви
Често срещана заблуда, е че колкото повече посещения има интернет страницата на хотела ви, толкова повече резервации този трафик ще генерира. В действителност, колкото повече подбрани и таргетирани посещения имате, толкова повече резервации ще получите.
Ето и един нагледен пример: решавате, че трябва да класирате вашия хотел в челните резултати по търсене „бутиков хотел София” в Гугъл. Звучи примамливо, защото тези ключови думи са с голямо търсене или иначе казано много хора търсят по тези критерии в интернет. Точно поради тази причина, конкуренцията между хотелите е голяма и би ви струвало цяло състояние да се изкачите до челните резултати.
В допълнение, гост, който търси бутиков хотел в София е съвсем в началото на цикъла на изпращане на запитване за резервация и освен ако вашия хотел не е най-страхотният бутиков хотел в София, отговарящ на всички изисквания на гостите (местоположение, цена, удобство) няма да достигнете до желаната продажба. И трето, когато хората използват такива общи термини на търсене, те обикновено търсят да направят избор между няколко на брой хотела, вместо да търсят конкретно за даден хотел.
Не твърдим, че по тези ключови думи няма да генерирате нито една резервация, но ако сравните цената, която ще заплатите и броя на действителните генерирани резервации ще се уверите, че тези продажби излизат доста скъпи и с ниска доходност.
Това е една от основните причини, поради която оптимизацията в интернет среща такава силна съпротива от хотелите в България – грешен избор на ключови думи, скъпи и нецеленасочени кампании, които носят малък на брой и недоходоносни продажби.
Мит 2: Уеб страницата на хотела ви трябва да е с голям обем съдържание
Много „SEO експерти” ще ви убеждават, че страницата на хотела ви трябва да има много съдържание и наситеност на ключови думи.В резултат на това се натъкваме на страници претъпкани с ключови суми.
Замислете се колко често четете дълги текстове, когато търсите хотел в интернет. Така правят и гостите ви. Уеб страниците на хотелите са визуално преживяване, хората искат да видят къде ще отседнат. Хотела ви или ще им допадне или не, без значение какъв обем описателно съдържание публикувате.
Въпреки, че текста е част от стратегията за SEO и един от основните генератори на трафик, факт е, че ако съдържанието не е насочено към крайния потребител или потенциален гост, то тогава си остава просто начин да заблудите интернет търсачките.
Уеб сайта на хотела ви трябва да представя, това което в действителност предлагате. Напишете кратко описание на различните категории за настаняване и удобствата, които предлагате във всяка стая. Ограничете информация до необходимото количество детайли, които са достатъчни за потенциалния ви гост да направи резервация. Например опишете екстрите в банята, дали предлагате платен или безплатен интернет в стаите, разполагате ли с паркинг и ако не къде гостите ви могат да оставят автомобила си, колко ТВ канала предлагате, рум сървис и др.
Ако в хотела ви има басейн, напишете кратко описание, ако имате сауна и фитнес център, включете ги в текста. Ако предлагате организиране на семейни мероприятия или бизнес срещи, опишете точно какво предлагате и кое ще накара потенциалния ви гост да предпочете вашия хотел пред конкуренцията. Не очаквайте от гостите сами да се досещат и да правят догадки – опишете услугите си кратко и точно и наблегнете защо трябва да изберат вас.
В допълнение, уверете се, че публикуваните снимки на уеб страницата ви имат описания – за това е най-добре да работите с администратора на уеб страницата ви или с агенцията, която се грижи за вашето онлайн присъствие.
Мит 3: Нуждаете се от много на брой беклинкове
Ще ви убеждават, че имате нужда от голям брой беклинкове или линкове от други страници към вашата уеб страница. В действителност, в зората на оптимизацията в интернет, това беше златното правило и всеки уеб сайт, който искаше да постигне висок рейтинг в интернет търсачките даваше мило и драго за повече на брой беклинкове. Някои дори ще ви предложат де закупите пакет от беклинкове – нещо, на което днес се гледа като на много лоша практика.
Да, сайта на хотела ви се нуждае от беклинкове и много вероятно е вече да имате не малък брой такива. Основното правило е да индексирате страницата си в Гугъл, Гугъл Места, местни и чужди директории. Уверете се, че навсякъде публикувате един и същ телефон за връзка, кратко описание с ключови думи, един и същ имейл адрес за връзка с хотела ви и интернет страницата ви.
Ако искате да увеличите броя на беклинковете към страницата си, тогава може да се свържете с различни туристически портали и да им изпращате своите новини и календар със събития.
Мит 4: Блога е загуба е на време
Много хотелиери смятат, че воденето на блог на хотела им е загуба на време и пари, а реална възвръщаемост е нищожна или трудна за оценяване. В действителност, воденето на блог е постоянно занятие – неподдържания блог прави по-лошо впечатление от липсата на такъв. За това, или го правете както трябва или изобщо не се захващайте.
Нашият опит показва, че средно работата по един блог отнема около 5 часа седмично, и когато управителят няма възможност да го прави, той трябва да натовари друг служител с тази задача. Често тази задача да се делегира на външна агенция.
В нашата практика, свеждаме времето за ангажираност на хотелиерите до по-малко от един час седмично, като в уречено време те ни изпращат необходимата информация, а ние създаваме и публикуваме информацията на техния блог. Това значително улеснява процеса и за двете страни и в същото време поддържа блога на хотела жив и най-вече информативен и в полза на гостите.
Доста често, щом заговорим за блог, хотелиерите гледат на него като средство за привличане на трафик, където най-важното са ключовите думи и фрази, които ще привлекат посетители на уеб сайта им. За съжаление, това е непечеливша стратегия, защото отново хаотични посещения на сайта не водят до реални резервации. И отново стигаме до грешни очаквания и неизпълнени обещания.
Вместо това, на блога на хотела трябва да се гледа като на инструмент за информация на бъдещите, настоящи и потенциални гости на хотела. Съдържанието, което ще публикувате на вашия блог трябва да бъде свързано с хотела ви.
Забелязваме два основни типа хотели и съдържание:
- Градски хотели – статии свързани със събития в града, в който се намирате, забележителности, кулинарен календар, списък с фирми, които предлагат допълнителни услуги като трансфери, еднодневни екскурзии и др. с които си партнирате. Новини относно хотела ви, реновация и ново обзавеждане на някои от стаите ви, ресторанта или лоби бара ви. Много често, хотелите пишат статии в блога от името на главния готвач, като например рецепти, снимки от конкурси, или от името на бармана – коктейли, и др.
- Курортни хотели и хотели извън града – статии свързани с вашия регион, природни забележителности, местни събития, спортни събития и мероприятия, сезонни снимки и др.
В случай, че решите да поверите оптимизацията на уеб страницата на хотела ви и управлението на онлайн репутацията ви на външна агенция, доверете се на екип, който има опит в работата с хотели, познава техния начин на работа и ще извлече най-доброто от хотела ви, за да го представи в интернет.
DRS Marketing има доказан опит в работата с хотелиери в България, притежава екип, който има познания в сферата на оптимизацията на уеб сайтове на хотели, създаване на качествено съдържание, което продава, оформяне на таргетирани имейл маркетинг кампании, които водят до увеличен брой директни резервации и измерими резултати.
Вашият коментар